این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد
همایش علمی بین المللی حضرت حمزه (سلام الله علیه)
hamza (PBUH) international confrence

گزارش پیش نشست همایش بین المللی حضرت حمزه(سلام الله علیه)


ارسال شده در تاریخ :
گزارش پیش نشست همایش بین المللی حضرت حمزه(سلام الله علیه)

گزارش پیش نشست همایش بین المللی حضرت حمزه(سلام الله علیه) «حضرت حمزه(سلام الله علیه) از منظر قرآن و تفاسیر» 12 آبان 1400 دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی


گزارش پیش نشست همایش بین المللی حضرت حمزه(ع)

«حضرت حمزه(سلام الله علیه) از منظر قرآن و تفاسیر»

12 آبان 1400
دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی

نشست علمی «حضرت حمزه(سلام الله علیه) از منظر قرآن و تفاسیر»، ناظر به همایش بین‌المللی حضرت حمزه(سلام الله علیه)، با ارائه حجت الاسلام والمسلمین رضایی اصفهانی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد علی رضایی اصفهانی پیش از ظهر امروز، در پیش نشست علمی همایش بین المللی «حضرت حمزه(سلام الله علیه)»، به موضوع «حمزه سیدالشهدا از منظر قرآن و روایات» اشاره کرد و یادآور شد: ۲۷ آیه در شانزده سوره قرآن کریم، به جایگاه والای حضرت حمزه(سلام الله علیه) اشاراتی داشته است.

رئیس مجتمع آموزش عالی قرآن و حدیث، در ادامه، با اشاره به زیست نامه حضرت حمزه(سلام الله علیه)، با بیان اینکه ایشان در سال ۵۴ پیش از هجرت به دنیا آمد و در زمان بعثت رسول الله(صلی‌الله علیه و آله) ۴۳ سال داشت که سه سال پس از هجرت و در جنگ احد به شهادت رسید.

وی به آیات شاخص درباره حضرت حمزه(سلام الله علیه) اشاره کرد و با بیان اینکه آیات متناظر به سه دسته «تفسیری»، «تطبیقی» و «مرتبط» تقسیم می گردد، ابراز داشت: هفت آیه درباره حضرت حمزه(سلام الله علیه) را می توان به صورت آیات تفسیری بررسی کرد؛ آیه ۱۹ سوره حج و آیه ۱۲۶ سوره نخل، که به نبرد شجاعانه روز بدر و شهادت ناجوانمردانه ایشان در جنگ احد اشاره دارد، جزو آیات تفسیری درباره حضرت حمزه(سلام الله علیه) است.

سخنران نشست، در ادامه، به تاریخچه وقایع روز بدر و جنگ احد اشاره کرد و ابراز داشت: شش مورد از آیات قرآن، ناظر به آیات تطبیقی بررسی می شود و در روایات، مفهوم کلی بر حضرت حمزه(سلام الله علیه) و دیگران تطبیق داده شده است که در این باره می توان به آیات ۲۳ سوره احزاب درباره شهیدان وفادار و آیه ۱۹ سوره حدید اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی اصفهانی، با بیان اینکه آیات مرتبط، نشان دهنده محورهایی است که در روایات اشارات زیادی بدان شده است، اظهار داشت: آیات ۲۱۴ و ۲۱۵ سوره شعراء به ایمان آوردن حضرت حمزه(سلام الله علیه) در یوم الدار اشاره دارد و جزو آیاتی است که می توان به صورت آیات مرتبط بررسی نمود.

وی، با بیان اینکه آیه ۱۲۲سوره انعام، که به ایمان حضرت حمزه(سلام الله علیه) اشاره نموده است، از آیات مرتبط به شمار می رود و خاطرنشان کرد: ذیل این آیه نقل شده است که حضرت حمزه(سلام الله علیه) در جریان برخورد آزاردهنده ابوجهل با پیامبر(صلی‌الله علیه و آله)، با دفاع جانانه از رسول الله(صلی‌الله علیه و آله)، ایمان خود را رسماً ابراز و اظهار کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رضایی اصفهانی، با بیان اینکه حضرت حمزه(سلام الله علیه) جایگاه بسیار والایی نزد پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) داشت، تصریح کرد: ۲۷ آیه قرآن کریم و اشاره به حضرت حمزه(سلام الله علیه)، رشادت، ایمان و ایثار ایشان، نشان دهنده جایگاه رفیع حضرت حمزه(سلام الله علیه) است.پوسترهای همایش

معرفی همایش

 


------------------------------------------
این قسمت یک جعبه با موقعیت بالا می باشد!
جهت درج جعبه جدید به قسمت زیر بروید :
مدیریت سایت > صفحه اصلی > جعبه هانمایه ISC

کد اختصاصی 53082-99200 (ISC) نمایه ISC
------------------------------------------
این قسمت یک جعبه با موقعیت راست می باشد!
جهت درج جعبه جدید به قسمت زیر بروید :
مدیریت سایت > صفحه اصلی > جعبه ها

دستورالعمل مقاله فارسی

مقاله شامل چکیده(200 تا 250 کلمه)، واژگان کلیدی، مقدمه، متن، نتیجه و منابع باشد.

مقالات ارسالی در محیط word با فونت 14، با حجم 15 تا 25 صفحه(300 کلمه­ ای)، از طریق پست الکترونیک یا سامانه همایش ارسال شود.

مقالات ارسالی باید در راستای محورها و موضوعات فراخوان بوده و بیش از این در همایش یا مجله دیگری ارایه یا چاپ نشده باشد.

از مقالات برگزید قدردانی شایسته به عمل آمده و با حضور نویسندگان در همایش ارایه خواهد شد.

نویسندگان می­توانند مقالات خود را به زبان فارسی، عربی، انگلیسی یا اردو ارسال نمایند.( چکیده مقاله حتما به زبان فارسی ترجمه و ضمیمه شود)

 
   
   

پوستر همایش

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی و پیاده سازی شده توسط : همایش نگار ( ویرایش 10.0.0)