| اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

نشست هم‌اندیشی مسئولان اجرایی کنگره با مدیران سازمان صدا وسیما/لزوم معرفی بانو امین به عنوان الگوی زن مسلمان تراز جامعه اسلامی

در آستانه برگزاری «چهارمین کنگره بزرگداشت مقام علمی و معنوی بانو امین» نشست هم‌اندیشی مسئولان اجرایی کنگره با مدیران و برنامه سازان سازمان صدا وسیما برگزار شد.


به مناسبت برگزاری چهارمین کنگره بزرگداشت مقام علمی و معنوی بانو مجتهده امین، نشست همکاری میان امور بانوان و خانواده مرکز سرمایه انسانی صدا و سیما و ستاد اجرایی کنگره برگزار شد.

در آستانه برگزاری چهارمین کنگره بزرگداشت مقام علمی و معنوی بانوی مجتهده "امین" نشستی با حضور علی کلباسی رئیس مرکز سرمایه انسانی، عصمت سپهری مدیر امور بانوان و خانواده، آیت الله سید محمد قائم مقامی، مسئولان اجرایی کنگره و جمعی از برنامه سازان رادیو و تلویزیون برگزار شد .

در این نشست علی کلباسی با اشاره به سیره علمی و معنوی این بانوی مجتهده گفت: ایشان از عالمان و عارفان زن شیعه اهل ایران بود که می‌توان تعبیر آیت الله را شایسته او دانست.

وی  افزود: این بانو پس از پشت سر نهادن مدارج علمی در حضور استادان و علمای بنام حوزه و تلمذ در محضر علما و مراجعی چون محمدکاظم شیرازی و شیخ عبدالکریم حائری، مؤسس حوزه علمیه قم اجازه اجتهاد دریافت کرد.

کلباسی با اشاره به نیاز جامعه به درک این شخصیت و الگو پذیری زنان از سلوک و رفتار این عالمه شریفه بیان کرد: ایشان الگوی خوبی برای زنان ایران است و بیان موقعیت های روحی و سلوک رفتاری او می تواند مسیر عرفان عملی را برای نسل امروز ترسیم کند.

به گفته رئیس مرکز سرمایه انسانی، بخشی از این وظیفه برعهده رسانه ملی است و باید تلاش کرد با تولید برنامه های ترکیبی، مستند و پوشش خبری چهارمین کنگره بزرگداشت ایشان، تعاملی مفید میان رسانه ملی و ستاد برگزاری این کنگره برقرار شود. 

کلباسی خطاب به برنامه سازان حاضر در جلسه گفت: بانو امین از چهل سالگی تا پایان عمر به تألیف کتاب و تدریس مشغول بود و با تأسیس مدرسه علمیه‌ای به نام مکتب فاطمه (س) آثاری از خود به جا گذاشت که یکی از آن ها کتاب «روش خوشبختی»، مشتمل بر اندرزهای نیکو به خواهران ایمانی‌اش است. این کتاب می‌تواند منبع الهام مناسبی برای برنامه‌سازان باشد.

وی در ادامه با تاکید بر ساخت مستند و سریال از زندگی این بانوی بزرگوار گفت: با همت مرکز اصفهان سریالی 13 قسمتی با موضوع زندگی و سلوک بانو امین به کارگردانی عزیزالله حمیدنژاد و تهیه کنندگی رسول هنرمند در دست تولید است که امیدواریم با پخش آن از شبکه‌های سیما انگیزه تولید محتوا پیرامون این شخصیت فقهی برای سایر برنامه‌سازان فراهم شود.آیت الله سید محمد قائم‌مقامی از اعضای موسس «کانون فرهنگی بانو امین» نیز در وصف و بزرگداشت این مجتهده اصفهانی گفت: بانو امین یکی از علمای بزرگ در چند قرن اخیر است که توانست به عالی‌ترین مراتب علمی در سه زمینه فلسفه، عرفان و فقه برسد.

این استاد حوزه و دانشگاه درجه اجتهادی بانو امین در حوزه‌های فلسفی، عرفانی و فقهی را بسیار بالا دانست و تصریح کرد: آنچه درباره این شخصیت شگفت‌انگیز است رسیدن به اجتهاد واقعی در همه جهات است که می‌تواند برای زنان جامعه ما الگو باشد و جا دارد این موضوع مکرر در رسانه ملی بیان شود.

وی با بیان اینکه بانو امین در جامعه‌ای‌ صد در صد سنتی به فراگیری دروس حوزه پرداخت، گفت: این فیلسوف و عارف، دروس را از علمای زمان خود فرا گرفت و نشان داد که بانوان نیز می‌توانند به درجات والا برسند. همین موضوع می‌تواند گام نخست برای تولید محتوا در رادیو و تلویزیون باشد.

عصمت سپهری مدیر امور بانوان و خانواده رسانه ملی نیز با اشاره به نیاز جامعه به شناخت این بانو و الگوپذیری از سلوک و اندیشه اجتماعی و عرفانی ایشان گفت: یافتن الگوهای مناسب انسانی در دنیای کنونی کار دشواری است اما بنا به تاکید مقام معظم رهبری تجلیل و ارائه شخصیت عرفانی و فقهی و فلسفی برجسته بانو امین در کشور ما، کاری سودمند و در جهت احیای ارزش های اسلامی در زنان است.

وی تاکید کرد: در زمان حیات این بانوی بزرگ، همه علماء و مجتهدان زمان، تکریم خاصی از او داشتند اما متأسفانه در معرفی الگوها کم‌کاری می‌شود و ما باید شخصیتی مانند بانو امین را که نمونه روزگار خود است در بین بانوان به طرز شایسته معرفی و نسل جدید را با جایگاه این بانوی نمونه و اسوه اخلاق، فضیلت و عرفان آشنا کنیم.

در ادامه این نشست معصومه طاهری یکی از اعضای شورای مرکزی کانون فرهنگی بانو امین با درخواست همکاری از رسانه ملی و تعامل بیشتر برنامه سازان برای شناساندن این چهره معنوی گفت: امیدوارم در این نشست تعاملی به نقطه نظرات مناسبی میان برنامه‌سازان و ستاد برگزاری کنگره چهارم برسیم.

وی تاکید کرد: هدف ما ارائه ظرفیت‌ها و دریافت ایده‌های مناسب با همیاری رسانه ملی است که با توجه به شخصیت عرفانی، فقهی  این بانو به عنوان مفسر قرآن کریم و استاد اخلاق شاهد تولیدات مناسبی باشیم.

در پایان این نشست علی مهام تهیه کننده مستند «حدیث بندگی» که تولید مستندی پیرامون زندگی بانو امین را برعهده داشته به شرح جزئیات تولید و فراز و نشیب های ساخت مستند پیرامون زندگی علما و مجتهدین عظام پرداخت.
بازگشت1397/08/17
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !